Diğer Resmi Ak Siteleri
Kadın Kolları

Kadın Kolları

Kadınlarımızla yarınlar daha aydınlık olacak.

WEB SİTESİNE GİT
Gençlik Kolları

Gençlik Kolları

AK Gençlik, kökü mazide, gözü istikbalde olan gençliktir.

WEB SİTESİNE GİT
AK Parti İletişim Merkezi (AKİM)

AK Parti İletişim Merkezi (AKİM)

Görüşleriniz bizim için önemli.

WEB SİTESİNE GİT
Yaşlılar Koordinasyon Merkezi

Yaşlılar Koordinasyon Merkezi

Yaşlılar toplumun kutup yıldızıdır.

WEB SİTESİNE GİT
Engelli Koordinasyon Merkezi

Engelli Koordinasyon Merkezi

Yeter ki gönüller engelli olmasın. İnşallah her engel aşılır.

WEB SİTESİNE GİT
TBMM Grup Başkanlığı

TBMM Grup Başkanlığı

WEB SİTESİNE GİT
AK Kütüphane

AK Kütüphane

AK Kütüphane

WEB SİTESİNE GİT
Siyaset Akademisi

Siyaset Akademisi

Siyaset Akademisi

WEB SİTESİNE GİT
02-12-2021 15:56:57

BAŞKAN TOMAKİN; ENGELLERİ BİRLİKTE AŞTIK. AK PARTİ VARSA ENGEL YOK

BAŞKAN TOMAKİN; ENGELLERİ BİRLİKTE AŞTIK. AK PARTİ VARSA ENGEL YOK

-2002 YILINDA MAAŞI 24,48 TL İKEN 2021 YILINDA 70 VE ÜZERİ ENGELLİLİK İÇİN 914 40-69 ARASI İÇİN 609 TL’YE YÜKSELTTİK. ENGELLİ MAAŞLARINI 38 KAT ARTIRDIK.

İl Başkanı Halit Tomakin, 3 Aralık Dünya Engelliler günü nedeniyle bir mesaj yayınladı. Başkan Tomakin mesajında , “AK PARTİ varsa engel yok “ sözü alelade söylenilmiş bir söz değildir diyen Tomakin, biz  19 yıldır engelli vatandaşlarımızın toplumsal yaşama tam katılımlarını sağlamak ve fırsat eşitliğinden yararlanan, haklarını kullanabilen bireyler olmalarına olanak tanımak amacıyla çalışmalarımızı sürdürme ve yapılanları daha da ileri taşıma gayreti içerisinde hareket ediyoruz dedi.

engelli vatandaşlarımıza yönelik sosyal politikalarımızı “yardım” değil “hak” eksenli bir anlayışla şekillendirmekteyiz

Başkan Tomakin, AK PARTİ  19 yıldır ülkemiz; ekonomide, siyasette, imar ve altyapı yatırımlarında, dış politikada nasıl büyük atılımlar yapmışsa, engellilerimizin ihtiyaç, talep ve beklentilerini karşılama konusunda da adeta bir devrim gerçekleştirmiş, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’nın her fırsatta ifade ettiği gibi engelli vatandaşlarımıza yönelik sosyal politikalarımızı “yardım” değil “hak” eksenli bir anlayışla şekillendirmekteyiz dedi.

2002 yılında maaşı 24,48 TL iken 2021 yılında bu rakamı  70 ve üzeri engellilik için 914 TL’ye  40-69 arası için 609 TL’ye yükselttik. engelli maaşlarını 38 kat artırdık.

Başkan Tomakin, engellilere yönelik yapılan devrimlerden sadece bir kaçını burada belirtmek isterim,  2010 yılında, engelliler için alınacak özel tedbirlerin eşitlik ilkesine aykırı sayılmayacağı hükmü getirilerek engellilere yönelik pozitif ayrımcılık ilkesi Anayasa ile güvence altına alındı. Engellilik alanında çerçeve niteliği taşıyan Engelliler Yasası’nı 2005 yılında çıkardık. Özel eğitim, istihdam, sosyal yardımlar, evde bakım, özel bakım hizmeti ve erişilebilirlik gibi engellilik konusundaki temel hak alanlarında yaklaşık 1.500 maddelik Engelliler Hukuku oluşturduk. “Eğitim hizmetlerinden evde bakım hizmetlerine, istihdamdan ayrımcılığın önlenmesine varıncaya kadar pek çok hususta engelli kardeşlerimizin sorunlarına çözüm olmak; toplumla bütünleşmelerini, iş gücüne katılmalarını, huzur ve refahlarının artmasını sağlamak için özveriyle çalıştık.” İhtiyaç sahibi, bakıma muhtaç engelli vatandaşlarımız için evde bakım aylığı uygulamasını başlattık, Evde bakım yardımı kapsamında destek alan kişi sayısı 2007 yılında 28.583 iken bu sayı 18 kat artarak 2021 yılı Mart ayı itibarıyla 535.805’e ulaşmıştır. Dünyada bir ilk olarak Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı’nı başlattık. 2002 yılında 5.777 olan çalışan engelli memur sayısını, 2020 yılı itibarıyla 57.809’a ulaştırdık. Engelli memurlara özel mesai hakkı tanıdık. Engelli memurlarımıza isteği dışında gece nöbeti ve gece vardiyası görevi verilmemesini sağladık. 2002 yılında engelli vatandaşımızın aylık maaşı 24,48 TL iken 2021 yılında bu rakamı  70 ve üzeri engellilik oranı için 914 TL’ye  40-69 arası için 609 TL’ye yükselttik. Böylece 2021 itibarıyla engelli maaşlarını 38 kat artırdık. dedi

Başkan Tomakin, Hepimizin bir engelli adayı oluğumuzu unutmayalım,  bu vesile ile 3 Aralık dünya engelliler gününde , engelli vatandaşlarımıza yönelik farkındalığın artmasına vesile olmasını temenni ediyorum temennisinde bulundu.

Close
SEN DE KATIL SEN DE KATIL

Gücümüze Güç Katın.